Strona główna » Blog » Sposób na wągry na nosie – jak usunąć wstydliwy problem?
Benzacne

Sposób na wągry na nosie – jak usunąć wstydliwy problem?

« Wróć do listy

Mimo codziennego oczyszczania i pielęgnacji skóry, na Twoim nosie wciąż widoczne są drobne, ciemne punkciki? Poznaj przyczyny powstawania uciążliwych zaskórników i skutecznie pozbądź się wstydliwego problemu.

zdjęcie kobiecego nosa

Przyczyny powstawania zaskórników

Czarne punkciki, popularnie zwane wągrami, to jeden z rodzajów zaskórników, które pojawiają się na skórze w wyniku nadmiernej produkcji lepkiego łoju. W kontakcie z powietrzem tłuste sebum przybiera ciemną barwę, tworząc nieestetyczne i trudne do usunięcia kropeczki. Zaskórniki otwarte najczęściej pojawiają się w problematycznej strefie „T”.

Łojowa wydzielina i zrogowaciałe komórki, zatykające ujścia mieszków włosowych, mogą jednak pozostać w nieco głębszych warstwach skóry i objawiać się w postaci cielistych lub białawych zaskórników zamkniętych. Grudkowate zmiany, występujące w okolicach nosa, brody, na dekolcie i plecach, są dość trudne w leczeniu ze względu na swój podskórny charakter, który uniemożliwia terapię domowymi peelingami czy preparatami złuszczającymi.

Sposoby na walkę z wągrami na nosie

Najbardziej typowa, a jednocześnie najbardziej uciążliwa postać zaskórników to jednak ciemne, drobniutkie punkciki pojawiające się zwykle na nosie i brodzie. Niestety większość z nas, zamiast zdecydować się na skuteczne, długofalowe leczenie, często wybiera domową drogę na skróty przez wyciskanie uporczywych wągrów. Choć może wydawać się, że metoda ta przynosi szybki i satysfakcjonujący efekt, jej rezultat utrzymuje się bardzo krótko, a zamiast pomóc, może dodatkowo zaszkodzić skórze. Podczas domowych zabiegów trudno jest bowiem o zachowanie właściwej higieny, której brak otwiera drogę bakteriom i może przyczyniać się do rozwoju infekcji.

Dlatego też zamiast uciekać się do niepewnych i niebezpiecznych dla skóry metod, warto skorzystać z dostępnych na rynku kosmetyków do samodzielnego oczyszczania porów lub udać się do salonu urody na profesjonalny zabieg.

Domowe sposoby na wągry

Do domowej walki z zaskórnikami możesz zastosować gotowe drogeryjne produkty lub wybrać jeden z naturalnych przepisów na oczyszczające zabiegi. Wśród proponowanych przez producentów preparatów, ogromną popularnością cieszą się ostatnio tzw. czarne maski. Ich chińska receptura stała się pielęgnacyjnym hitem ostatnich miesięcy, dzięki skutecznej mocy aktywnego węgla, który pomaga nie tylko w usuwaniu uporczywych wągrów, ale również w dogłębnym oczyszczaniu skóry twarzy i profilaktyce niedoskonałości. Do najczęściej wybieranych środków na wągry należą również plastry, które w mechaniczny sposób usuwają zanieczyszczenia ze skóry.

Naturalnym sposobem na redukcję nieestetycznych zaskórników są także domowe maseczki (np. ściągająca maska z cytryny i białka lub siemienia lnianego) oraz ziołowe „kąpiele parowe”, do których warto zastosować rumianek, szałwię lub lipę. Domowe zabiegi bazujące na pielęgnacyjnych darach natury są łagodniejsze i mniej inwazyjne, dlatego bez obaw można stosować je nawet w przypadku cery wrażliwej lub skłonnej do alergii.

Specjalistyczne zabiegi

Jeśli możesz sobie pozwolić na odrobinę pielęgnacyjnego luksusu, oddaj swoją cerę w ręce specjalistów i wybierz się do gabinetu kosmetycznego na jeden z oczyszczających zabiegów. Osobom zmagającym się z uciążliwym problemem zaskórników najczęściej zaleca się zabiegi mikrodermabrazji lub peelingu kawitacyjnego.

Mikrodermabrazja polega na złuszczaniu zrogowaciałego naskórka za pomocą kontrolowanego strumienia mikrokryształków, który kierowany jest pod ciśnieniem na powierzchnię skóry. Do zabiegu mogą być wykorzystywane kryształki diamentu (mikrodermabrazja diamentowa) lub korundu – tlenku glinu (mikrodermabrazja korundowa). Istnieje również technika mikrodermabrazji tlenem i solą fizjologiczną.

Łagodniejszą metodą proponowaną przez profesjonalne zakłady kosmetyczne jest peeling kawitacyjny, wykorzystujący działanie ultradźwięków. Rozpylone na skórze kropelki wody pod wpływem ultradźwięków tworzą pęcherzyki, które pękając rozbijają warstwy martwego naskórka i oczyszczają skórę z bakterii, toksyn i nadmiaru sebum. Tzw. kawitacja to bezbolesna i nieinwazyjna metoda, dlatego sprawdza się również w pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Jednak podobnie, jak w przypadku mikrodermabrazji, przed podjęciem decyzji o zastosowaniu kawitacyjnej terapii, należy skonsultować się ze specjalistą, który wykluczy przeciwwskazania do zabiegu. Należy pamiętać również, by działań tych nie podejmować w miesiącach letnich, gdy skóra narażona jest na wyjątkowo silne promieniowanie słoneczne.

Choć zarówno w drogeriach, jak i zakładach kosmetycznych można dziś znaleźć wiele skutecznych metod walki z zaskórnikami, najlepszym sposobem na pozbycie się niedoskonałości jest… profilaktyka. Właściwie dobrana codzienna pielęgnacja, zrównoważona dieta i troskliwa obserwacja skóry to najlepsza broń przeciw uporczywym wągrom, która rozprawia się z nimi jeszcze zanim irytujące, ciemne punkciki zdążą pojawić się na Twoim nosie.

Przepis na naturalną maseczkę z cynkiem i potasem
Skuteczny sposób na zaskórniki na czole, nosie, brodzie i policzkach

Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.

Więcej o produktach