Perfekcyjnie gładka cera jak z okładki czasopisma – marzenie czy plan do realizacji? Czy zastanawialiście się kiedyś, czym jest i jakie są przyczyny powstawania trądziku? Powodów pojawiania się wstydliwych zmian w jakości cery należy upatrywać w błędach popełnianych w pielęgnacji twarzy, niekorzystnym wpływie zmian hormonalnych spowodowanych okresem pokwitania, zanieczyszczeniu powietrza, stresie, przyjmowaniu niektórych leków, nieodpowiedniej diecie.
Niedoskonałości cery mogą pojawiać się również na skutek podrażnionego żołądka czy niedomagań wątroby. Niezależnie od genezy ich powstania na skórze, chcemy się ich definitywnie pozbyć. Najlepiej szybko i skutecznie.
Pierwszym etapem trądziku, czyli choroby skóry bogatej w nadaktywne gruczoły łojowe, są zaskórniki. Powstają w wyniku zatkania porów łojem i martwym naskórkiem. Bakterie bytujące na powierzchni skóry wnikają w zaskórniki i rozkładając nagromadzony tam łój, produkują kwasy tłuszczowe. Prowadzi to do rozwinięcia się reakcji zapalnej. W konsekwencji, mieszanka niedrożnych porów z bakteriami oraz resztkami martwych komórek naskórka, powoduje łojotok i zapalanie skóry. To bezpośrednia przyczyna obserwowanych na jej powierzchni krost, wągrów i kaszaków.
Sposobów walki o piękną buzię jest bardzo wiele. Rynek preparatów pomocnych w walce z trądzikiem jest naprawdę imponujący – od naturalnych, przez drogeryjne, po apteczne bez recepty oraz te, przepisywane tylko przez lekarza.
Skupmy się na ziołowych metodach batalii z pryszczami. Pożegnać się z trądzikiem możemy poprzez picie ziół, które mają wszechstronny wpływ na cały organizm lub też działając miejscowo kosmetykami ziołowymi. Sprawdźmy zatem, jakie właściwości kryją w sobie te cenne dla naszego zdrowia i urody zioła.
Gdy borykasz się z problemem cery trądzikowej, zajrzyj do kuchni. Znajdziesz tam bardzo wiele produktów, pomocnych w tej walce.
Najbardziej skutecznymi ziołami w walce z trądzikiem są:
Lawenda, a konkretnie olejek z niej tłoczony, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne; znaleźć ją można w kremach przeciwtrądzikowych
Aloes – żel, zwalcza stany zapalne i ogniska bakteryjne. Ma też działanie ściągające pory
Drzewo herbaciane – olejek z niego pozyskiwany, wykazuje bardzo silne działanie antybakteryjne, a także antygrzybiczne i przeciwwirusowe
Nagietek – wspomaga proces regeneracji skóry. Polecany do przemywania zmian trądzikowych
Oczar wirginijski – przyspiesza gojenie ran, zwęża pory, usuwa nadmiar sebum
Orzech włoski, a tak naprawdę jego liście – wykazuje ściągające działanie rozszerzonych porów
Gorzknik kanadyjski – zwalcza drobnoustroje chorobotwórcze. Zapobiega sączeniu się ran, przez co jest niezastąpiony w przypadku ropiejących pryszczy
Echinacea – łagodzi stany zapalne, ma też działanie antybakteryjne
Bratek trójbarwny – bogaty w salicylany i rutynę, dlatego działa przeciwzapalnie. Przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Można go stosować zarówno wewnętrznie – w postaci herbatki, jak i zewnętrznie – stosowany jako okłady na miejsca problematyczne.
Olejek z rumianku działa przeciwzapalnie, dlatego korzystnie wpłynie na cerę i zmniejszy objawy trądziku
Przetacznik lekarski – wykazuje działanie przeciwzapalne, odżywcze i odkażające. Wspomaga terapię antytrądzikową. Łagodzi stany zapalne skóry. Możemy przygotować z niego napar do przemywania cery
Korzeń łopianu – jego szerokie spektrum działania: przeciwzapalne, antybakteryjne i grzybobójcze wspomaga dobroczynne działanie na skórę, której dotyczy problem trądziku, świądu czy podrażnienia
Mniszek lekarski – wspomaga proces regeneracji skóry, ponadto działa antybakteryjnie i aktywuje organizm do walki z wirusami
Ostropest plamisty – wspomaga funkcjonowanie i chroni wątrobę, a sprawna wątroba ma ogromny wpływ na piękną cerę
Właściwą pielęgnację cery wspomoże też maseczka, przygotowana z łatwo dostępnych produktów spożywczych czy ziół. Dodatkowo, możemy sobie zrobić parówki domowej roboty. Wybrane zioła wystarczy samodzielnie zmieszać pod względem działania, jakie chcemy dzięki nim osiągnąć lub kupić gotowe mieszanki. I przeznaczyć pół godziny, raz w tygodniu. Takie zabiegi korzystnie działają na cerę problemową, oczyszczając dogłębnie, ale nie mechanicznie pory i ułatwiając pozbycie się toksyn. Na koniec zabiegu warto przemyć twarz delikatnym, ziołowym i co ważne zimnym tonikiem, by zamknąć pory i nałożyć lekki krem, aby uspokoić cerę.
Zioła, choć skuteczne w walce z trądzikiem, nie należą do preparatów, które działają szybko. To może zniechęcić osoby, którym zależy na spektakularnym i natychmiastowym efekcie. Warto jednak od czasu do czasu sięgnąć po naturalne, ziołowe alternatywy chemicznych substancji. Mają szerokie spektrum działania i oprócz poradzenia sobie z problemem trądziku, wpłynąć też mogą korzystnie na usprawnienie działania całego organizmu. Efektów stosowania ziół należy się spodziewać po dłuższym okresie używania. Jednak warto poczekać na rezultaty i nie zniechęcać się ich brakiem po kilku dniach kuracji. Cierpliwość, z pewnością zaprocentuje korzystnie dla całego organizmu.
Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.