Trądzik pospolity jest jedną z najczęstszych chorób skóry. Pojawia się głównie u ludzi młodych, pomiędzy 13 a 20 rokiem życia, dlatego nazywany jest również trądzikiem młodzieńczym. Jednak do gabinetów dermatologicznych z problemem tym przychodzą także ludzie dorośli. Zmiany skórne dotykają zarówno dziewczęta jak i chłopców, kobiety i mężczyzn, ale u mężczyzn obserwuje się silniejszą postać trądziku.
Zmiany pojawiają się najczęściej na twarzy, ramionach, dekolcie i plecach. Białawe lub czarne punkciki (zaskórniki) na skórze to pierwsza postać trądziku. Powstają one na skutek nadmiernego wydzielania łoju (sebum) i rogowacenia naskórka, co prowadzi do zablokowania porów. Kiedy w zaskórnikach pojawia się stan zapalny, zamieniają się one w czerwonawe krostki i grudki – jest to średnio nasilony trądzik.
Zaawansowana postać choroby to sino-czerwone guzki, wypełnione ropą.
Trądzik to choroba, dlatego powinniśmy zacząć od wizyty u dermatologa, który potwierdzi, że zmiany na naszej skórze to właśnie trądzik pospolity i pomoże nam poprowadzić leczenie, które uchroni nas przed powstaniem szpecących blizn i przebarwień.
W przypadku gdy trądzik ma łagodny przebieg, wystarczą domowe sposoby (odpowiednia dieta bogata w witaminy i minerały, które dbają o wygląd naszej skóry, roślinne napary, np. z bławatka czy naturalne maseczki, np. z drożdży czy miodu) oraz codzienna higiena i delikatna pielęgnacja.
Zmiany średnie lub ciężkie wymagają pomocy specjalisty. Spróbujmy znaleźć lekarza, który wzbudzi nasze zaufanie i wesprze nas w czasie leczenia nie tylko fachową wiedzą ale okaże również zrozumienie i empatię.
Poczytajmy w Internecie opinie, możemy zapytać o dobrego specjalistę kogoś z najbliższego otoczenia.
– leczenie miejscowe: stosowane bezpośrednio na chorobowo zmienione miejsca, maści, kremy, żele zawierające retinoidy, antybiotyki, kwas azelainowy czy nadtlenek benzoilu.
Substancje te pojawiają się w preparatach samodzielnie lub razem. Mają właściwości od złuszczających i przeciwłojotokowych po przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
– leczenie ogólne:
– dodatkowe zabiegi: dermatolog może przepisać również
– codzienna pielęgnacja: odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna w całym procesie leczenia.
Powinniśmy używać delikatnych produktów dostępnych w aptekach. Nie podrażnią one zmienionej chorobo skóry i dodatkowo wspomogą jej leczenie. Dostępne są różne żele, pianki, toniki czy kremy, które mają właściwości antybakteryjne, przeciwłojotokowe, łagodzące i matujące. Nie wolno używać zwykłego mydła i kosmetyków z alkoholem.
Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka miliony osób na całym świecie. Towarzyszą jej nieestetyczne zmiany – głównie na twarzy – dlatego ludzie wciąż poszukują skutecznych sposobów jej wyleczenia. Leczenie jest długotrwałe i różni się w zależności od rodzaju zmian, dlatego swoje pierwsze kroki powinniśmy skierować do gabinetu dermatologicznego. Nieodłącznym elementem całego procesu jest codzienna, systematyczna pielęgnacja skóry i odpowiednia higiena, która nie tylko wspomaga ale zapobiega nawrotom choroby.
Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.