Osoby borykające się z trądzikiem pospolitym czy różowatym wypróbowują różne metody walki z tym problemem skórnym. Stosują odpowiednie kosmetyki i maści, wykonują zabiegi, poddają się terapii antybiotykami. Ale to nie wszystko co możesz zrobić dla swojej skóry! Wypróbuj naturalne sposoby leczenia trądziku!
Maseczka z drożdży piwowarskich sprawdzi się zarówno w przypadku trądziku na twarzy, dekolcie, plecach czy na pośladkach. Zmieszaj drożdże z niewielką ilością ciepłej wody, tak by stworzyć papkę o jednorodnej konsystencji. Odstaw miksturę pod przykryciem na 10 minut, nanieś na miejsca z wypryskami i zostaw na skórze na 30 minut. Stosuj taki zabieg raz na dwa dni, nie dłużej niż przez 4-5 tygodni. Możesz również spożywać drożdże doustnie: kupić drożdże w tabletkach albo po prostu zalać drożdże zimną, przegotowaną wodą, włożyć do lodówki na godzinę i pić 1 szklankę drożdży na dzień maksymalnie przez 10 dni.
UWAGA: Jeśli jesteś uczulony na drożdże, chorujesz na cukrzycę, niewydolność nerek czy zapalenie stawów – zrezygnuj z tej metody i zamiast niej skorzystaj z innych naturalnych sposobów walki z trądzikiem.
Jeśli trądzik nie jest spowodowany przyczynami hormonalnymi tylko bakteriami to wtedy warto spróbować leczenia cebulą, która dzięki wysokiej zawartości chromu świetnie eliminuje bakterie powodujące stan zapalny. Pomocne będą okłady z gotowanej cebuli. Pokrój ją na kawałki, rozgotuj i zanurz w wywarze, który powstał gazę lub watę. Pozostaw okład na 1-2 godziny, po czym zmyj naparem z rumianku lub ciepłą wodą.
UWAGA: Nie stosuj na skórę surowej cebuli, ponieważ w ten sposób możesz podrażnić naskórek.
Zioło bratka polnego oczyszcza organizm z toksyn, a to właśnie zatrzymanie ich w skórze jest częstą przyczyną wyprysków. Kilka torebek lub łyżek bratka wsyp do miski i zalej gorącą wodą. Jeszcze lepszy efekt uzyskasz jeśli wcześniej przez kilka minut podgotujesz zioło bratka. Przykryj głowę ręcznikiem i pochyl się nad miską na ok. 10-15 minut. Zamiast herbaty popijaj napar z bratka 2-3 razy dziennie.
UWAGA: Nie stosuj tej metody jeśli masz cerę naczynkową.
Słabo znanym, a bardzo skutecznym produktem w walce z trądzikiem jest olejek z drzewa herbacianego. Można go stosować bez rozcieńczenia, punktowo – nanosząc niewielką jego ilość na poszczególne miejsca zapalne (np. za pomocą patyczka higienicznego) albo rozcieńczony z wodą lub tonikiem – gdy wyprysków jest sporo. Można dodawać również kilka jego kropel do maseczek.
UWAGA: Jeśli stosujesz olejek z drzewa herbacianego pierwszy raz najlepiej rozcieńcz go wodą i zastosuj na małą powierzchnię skóry, żeby upewnić się, że nie masz na niego uczulenia.
Maści, żele, toniki, kremy – na rynku istnieje bardzo wiele preparatów z zawartością aloesu, ponieważ ta roślina ma zbawienne działanie na skórę. Pomaga również w zwalczeniu trądziku i może być stosowana niezależnie od tego jaka jest przyczyna wystąpienia i rodzaj trądziku. Warto wypróbować przemywanie wszystkich dotkniętych trądzikiem miejsc sokiem z aloesu. To bardzo bezpieczna forma kuracji, która może być przeprowadzana bez ograniczenia czasowego. Nie powinny jej stosować jedynie osoby, które mają alergię na tę roślinę.
UWAGA: Podczas zakupu soku z aloesu upewnij się, że nie zawiera chemicznych dodatków!
Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.