Zaskórniki to obok trądziku największa zmora większości młodych ludzi. Jednak nie tylko – występują także u dorosłych oraz u osób, które nigdy nie miały problemu z trądzikiem. Walka z nimi nie jest łatwa, a ponadto wymaga systematyczności. Poznaj przyczyny tych niewielkich, irytujących niedoskonałości i pożegnaj się z nimi raz na zawsze.
Zaskórniki powstają w wyniku nadmiernej pracy gruczołów łojowych produkujących sebum. Ta substancja łączy się z zanieczyszczeniami i martwymi komórkami naskórka, zatykając ujścia mieszków włosowych. Zaskórniki można podzielić na dwa rodzaje: otwarte i zamknięte. Te pierwsze, zwane też wągrami, umiejscowione są tuż przy ujściu gruczołów łojowych. Wyglądem przypominają czarne kropki, za ich kolor odpowiada proces utleniania się czopu rogowego zaskórnika. Zaskórniki zamknięte przybierają formę białych podskórnych krostek, które są wyczuwalne pod palcami. Powstają one na skutek namnażania się komórek naskórka w zamkniętych ujściach mieszków włosowych.
Zaskórniki bardzo często powstają w sytuacji, gdy zostaje zaburzona gospodarka hormonalna. Zazwyczaj pojawiają się wraz z okresem dojrzewania, na kilka dni przed miesiączką lub w czasie menopauzy. Na te czynniki nie mamy wpływu, jednak odpowiednią pielęgnacją możemy skutecznie poprawić stan naszej skóry, oraz zapobiec powstawaniu nowych niedoskonałości.
Staranne oczyszczanie rano i wieczorem pozwoli usunąć nadmiar sebum, pozostałości martwego naskórka oraz warstwę kosmetyków i innych zanieczyszczeń. W tym celu warto sięgnąć po żel oczyszczający, który nie zawiera w swoim składzie mydła i alkoholu. Te składniki nadmiernie wysuszają skórę, przyczyniając się do nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. Następnym krokiem powinno być przetarcie skóry wacikiem nasączonym w toniku – pomoże to przywrócić skórze jej naturalne pH.
Częstotliwość złuszczania powinno się dostosować do natężenia problemu. Można stosować kosmetyki zawierające kwasy np. złuszczający tonik lub krem na noc. Jakie kwasy pomogą zlikwidować problem?
W wielu przypadkach pomocny może być także peeling. Do wyboru mamy peelingi mechaniczne, które dzięki niewielkim drobinkom złuszczają martwy naskórek. Produkty tego typu nie są polecane przy skórze trądzikowej lub podrażnionej. Znacznie bardziej łagodne są kosmetyki enzymatyczne, które dzięki naturalnym enzymom rozpuszczają i usuwają zrogowaciały naskórek i oczyszczają pory.
To bardzo ważny krok w pielęgnacji skóry zaskórnikowej, ponieważ wpływa na gospodarkę tłuszczową. Odwodniona skóra produkuje nadmiar sebum, co przyczynia się do powstawania nowych zaskórników i niedoskonałości. Preparat nawilżający powinien mieć lekką konsystencję żelu lub emulsji oraz zawierać substancje takie jak: ekstrakt z ogórka, aloesu i cytryny, a także olejek grejpfrutowy lub geraniowy. Należy unikać składników o potencjalnym działaniu komedogennym (zapychającym pory) np. wazeliny, olejów mineralnych, tłuszczów zwierzęcych i roślinnych.
Problem zaskórników jest bardzo powszechny, jednak niewiele osób wie, jak sobie z nimi radzić. Walka z niedoskonałościami wymaga cierpliwości i systematyczności. Odpowiednio zaplanowana pielęgnacja oraz właściwe kosmetyki pomogą osiągnąć wymarzony efekt.
Benzacne żel jest to biały żel bez zapachu stosowany w leczeniu różnych postaci trądziku pospolitego.